8 mm film na DVD

Zde je pár záběrů z digitalizovaných filmů. Nejstarší film co jsem dělal byl z r. 1937. I takto staré filmy lze zdigitalizovat, za předpokladu, že byly dobře skladovány.

 

ceník zde: Zakázkový list film

Postup digitalizace filmů

Digitalizaci 8 mm filmů ve formátu Normál i Super provádíme na speciálním zařízení (Telecine) s přímým snímáním obrazových políček filmu. To má proti snímání z matnice nebo promítacího plátna celou řadu výhod:

Celé obrazové políčko je rovnoměrně osvětleno a intenzita osvětlení se automaticky přizpůsobuje krytí filmu (tomu jak je film tmavý - podexponovaný, nebo naopak světlý - přeexponovaný) tak lze sejmout obraz i z filmů, na kterých při běžné projekci vidíte jen tmu nebo jen mlhavý obraz.

Film není tepelně namáhán jelikož je osvětlen pouze super jasnou LED diodou. Nemůže tudíž ani dojít k propálení filmu při jeho zastavení.

Je sejmuta veškerá informace, která na filmu je a to bez zkreslení a snížení ostrosti, kontrastu nebo rozlišení.

Je snímána celá plocha políčka filmu, kromě rozdílu mezi poměrem stran 8 mm filmu a standardního televizního obrazu. Film Standard 8 má rozměr políčka 4,8 x 3,5 mm a film Super 8 má rozměr políčka 5,96 x 4,22 mm. Ani jeden z těchto formátů neodpovídá poměru stran 4:3, standardních televizních obrazovek (o formátu 16:9 raději ani nemluvím).

Ukázky naší práce na You-Tube:

klikni na název níže

Černobílý Standard

Barevný Standard

Barevný Super

Ukázky úprav digitalizovaného 8 mm filmu:

 

přírodní barva filmu Standard 8 --------------------- a film upravený do stupnice šedí

barevný film Standard 8 bez úprav

barevný film Super 8 bez úprav


barevný film Super 8 po opravě barev a doostření

Je vidět, že kvalitní film Super 8 může být srovnatelný s analogovým televizním vysíláním a VHS video dokonce v mnohém i předčí.

Dodatečné úpravy digitalizovaného filmu

Podle Vašeho přání je možné provést dodatečné úpravy záznamu např.: vyrovnat úroveň jasu a kontrastu,vyrovnat barevné podání, černobílý zažloutlý film převést do stupnice šedé, a pod, můžeme také doplnit podbarvení hudbou nebo ruchy, provést střih dle vašich představ, doplnit titulky. Co se týče doplnění hudby, je třeba pamatovat na ustanovení Autorského zákona (zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském). Tzn, že Vám můžeme doplnit jen tzv. volně šiřitelnou hudbu, nebo hudbu kterou si sami dodáte.
Roztřesený obraz lze většinou uklidnit a stabilizovat, avšak za cenu mírného oříznutí.

Uložení digitalizovaného filmu

Záznam je standardně uložen ve výsledném formátu DVD-video s poměrem stran 4:3 (VOB soubory) pro přehrávání na DVD přehrávači ale i v počítači. Případné oříznutí nebo doplnění černými pruhy na jiný formát umí dnes každá televize. Stejně tak si moderní televize poradí s přepočítáním obrazu na vyšší rozlišení. V případě Vašeho zájmu Vám záznam uložíme také ve formátu MPEG-2, DV, AVI apod .

 • Na jedno DVD-video lze uložit v režimu
 • Standard Play – 75-95 min
 • Long Play – 95-115 min
 • Extra Long Play – 130-165 min
 • Na přání je možno použít dvojvrstvé DVD s dvojnásobnou hrací dobou.

Vždy je třeba brát v úvahu, že kvalita 8 mm filmu je většinou podstatně horší než  jsou možnosti DVD. Řečeno terminologií pixelů, 8 mm film má rozlišení přibližně 0,05 Mpix. Pro srovnání DVD video má rozlišení 0,4 Mpix. Navíc se technická kvalita záznamu výrazně liší podle kvality použitého filmu, kvality kamery, vyvolání a v neposlední řadě podle schopností toho, kdo filmoval.

Výsledná kvalita digitalizovaného filmu

Kvalita digitalizovaného filmu je stejná nebo lepší než originál. Lze opravit barvy, kontrast a jas, lze také částečně obraz doostřit.

Pokud je film ve špatném stavu, znečištěný, protrhaná perforace, špatná šířka filmu, vynechávaná nebo propálená políčka,  nebo je film silně přeexponován nebo podexponován, můžeme digitalizaci odmítnout. Chce-li zákazník přesto film digitalizovati, je výsledek bez záruky. Většinou se ale dají zachránit alespoň úryvky filmu.

Orientační délka záznamu na cívce

 • průměr 7.5 cm = cca 5 minut záznamu
 • průměr 10 cm = cca 8 minut záznamu
 • průměr 13 cm = cca 15 minut záznamu
 • průměr 15 cm = cca 25 minut záznamu
 • průměr 18 cm = cca 30 minut záznamu
 • průměr 21 cm = cca 45 minut záznamu
 • průměr 27 cm = cca 64 minut záznamu

U filmů Super 8 je většinou doba záznamu až o 30% delší (film Super 8 je totiž tenčí a méně zvlněný).

Potisk DVD je možno provést jednou z následujících metod

1. LightScribe, tj. obrázky i popis jsou vypáleny laserem přímo na povrch DVD. Výhodou je vysoká odolnost potisku, nevýhodou jen jedna barva - různé odstíny zlatohnědé. Nejvhodnější na popis nebo stylizované obrázky.

2. Kruhová samolepka, tj. obrázky i popis jsou vytištěny v barvě na papírovou samolepku a ta je nalepena v centrovacím přípravku na DVD. Výhodou je možnost použití všech barev. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu jak je vidět na příkladech.

3. Potisk přímo na DVD. Lze tisknout pouze na DVD určená k potisku. Výhodou je opět možnost použití všech barev. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu jak je vidět na příkladech.

Tisk přebalu (bookletu)

Přebal či booklet DVD (vkládá se do krabičky) je tištěn v barvě na tuhý bílý papír. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu. Na přebal vytiskneme také Váš text.

Nevyvolaný 8 mm film

Stává se občas, že se na nás lidé obracejí  s nevyvolanými filmy. Pro ně je určena tato informace:

Pokud je film ještě v kazetě a tudíž nevyvolaný (jestli je část filmu vidět, je souvislé, bílé, krémové nebo šedé barvy) je to problém. Černobílý film je možné nechat vyvolat ve Foto Škoda v Praze (asi 500,-Kč za 1 ks). Barevný (na kazetě je napsáno color) vyvolají už jen v Americe. Navíc, jestli je už film hodně starý a byl např. skladován v teple, může se stát, že po vyvolání na něm stejně nic nebude.

Zakázkový list film

 

Hosted by onlineapps.cz