<!--[endif]-->

Formáty amatérského filmu.

Na následujícím obrázku jsou základní běžné formáty amatérského filmu.  Při tom je třeba připomenout, že film Standard 8 mm byl pro filmování většinou dvojité šířky, tedy 16 mm s oboustrannou perforací a teprve po vyvolání se řezal napůl. Stejně tak film 9,5 mm, který byl většinou v jednoduchém provedení  se dělal také v dvojitém provedení 19 mm. Kamera na dvojitý film filmovala nejprve na jednu polovinu filmu a poté na druhou. Obracení filmu bylo většinou ruční. Existuje však český patent, dle kterého se obracelo celé pouzdro s filmem. Bohužel v Čechách se nedočkal realizace.

Širokoúhlý film

Jelikož amatérský film měl ambice se co nejvíce přiblížit možnostmi profesionálnímu filmu, existovaly i kamery a promítačky s anamorfotickou předsádkou pro širokoúhlý film.

Stereoskopický 3D film

Existovaly také kamery a promítačky se speciálním stereoskopickým objektivem pro filmování a promítání ve 3D. Pokud je mi známo, byly jen na 16 mm film.

Zvukový film

U filmu 16 mm byl použit záznam zvuku buď magnetický nebo optický. Optický zachytil frekvenční rozsah 40 až 7000 Hz, magnetický 40 až 12000 Hz. Záznamová stopa je po straně filmu. Existoval i film se dvěma stopami pro stereofonní záznam.

U filmu 8 mm byl použit záznam zvuku magnetický nebo optický. Optický zachytil frekvenční rozsah 80 až 5000 Hz pro snímkovou frekvenci 18/s. Magnetický 50 až 10000 Hz pro snímkovou frekvenci 18/s a 50 až 12000 Hz, pro snímkovou frekvenci 24/s. Odstup rušivých napětí byl 40dB pro optický záznam  45 až 50dB pro magnetický záznam. U Super 8 (mono) byla zvuková stopa  na  straně bez perforace, u Super 8 stereo byla zvuková stopa po obou stranách filmu. U Standard 8 byla zvuková stopa na straně perforace. Byly i promítačky, které uměly přehrát oba zvukové systémy, optický i magnetický.

Rozlišení 8mm filmu Standard

V ideálním případě (jemnozrnný film, kvalitní optika, kvalitní vyvolání) bylo rozlišení cca 480 x 360 bodů tedy asi 0,17Mpix.

Rozlišení 8mm filmu Super

V ideálním případě (jemnozrnný film, kvalitní optika, kvalitní vyvolání) bylo rozlišení cca 596 x 422 bodů tedy asi 0,25Mpix. Subjektivně je kvalitní záznam na 8 mm film Super např od firmy Kodak srovnatelný kvalitou s VHS videem.

Jak je vidět, ani v jednom případě 8mm film nedosahoval rozlišení standardní televize či DVD. Proto se v televizních studiích před příchodem videorecordérů používal film 16mm.

 

Hosted by onlineapps.cz