8 mm film na DVD

Zde je pár záběrů z digitalizovaných filmů. Nejstarší film co jsem dělal byl z r. 1937. I takto staré filmy lze zdigitalizovat, za předpokladu, že byly dobře skladovány.

 

ceník zde: Zakázkový list film

Postup digitalizace filmů

Digitalizaci 8 mm filmů ve formátu Normál i Super provádíme na speciálním zařízení (Telecine) s přímým snímáním obrazových políček filmu. To má proti snímání z matnice nebo promítacího plátna celou řadu výhod:

Celé obrazové políčko je rovnoměrně osvětleno a intenzita osvětlení se automaticky přizpůsobuje krytí filmu (tomu jak je film tmavý - podexponovaný, nebo naopak světlý - přeexponovaný) tak lze sejmout obraz i z filmů, na kterých při běžné projekci vidíte jen tmu nebo jen mlhavý obraz.

Film není tepelně namáhán jelikož je osvětlen pouze super jasnou LED diodou. Nemůže tudíž ani dojít k propálení filmu při jeho zastavení.

Je sejmuta veškerá informace, která na filmu je a to bez zkreslení a snížení ostrosti, kontrastu nebo rozlišení.

Je snímána celá plocha políčka filmu, kromě rozdílu mezi poměrem stran 8 mm filmu a standardního televizního obrazu. Film Standard 8 má rozměr políčka 4,8 x 3,5 mm a film Super 8 má rozměr políčka 5,96 x 4,22 mm. Ani jeden z těchto formátů neodpovídá poměru stran 4:3, standardních televizních obrazovek (o formátu 16:9 raději ani nemluvím).

Film je standardně snímán v SD rozlišení a to na většinu filmů bohatě stačí. Každá moderní televize ale i počítač si to na vyšší rozlišení přepočítají vč. vyhlazení a částečné stabilizace. Formát SD obrazu je 4:3. U velmi kvalitních filmů se vyplatí snímání v HD nebo Full HD rozlišení. Standardní formát obrazu HD a Full HD rozlišení je ale 16:9. To znamená, že po stranách filmového záběru musí být doplněny svislé černé pruhy.

Na občasná přání zákazníků jsem zařadil do nabídky také snímání v HD a Full Hd rozlišení avšak pouze pro Super 8 filmy, které těch bodů (pixelů) mohou mít více. Samozřejmě to předpokládá, že byl použit kvalitní jemnozrnný film, kamera s kvalitní optikou, nejlépe bez transfokátoru a konečně, že byl film i kvalitně vyvolán. U neostrých filmů navíc s velkým zrnem HD rozlišení přinese jen to že zrno bude lépe vidět.

Pro názornost uvádím na následujícím obrázku ve výřezu, jak vypadá zrno u 5K rozlišení .


Abych Vám usnadnil rozhodnutí, jaké rozlišení zvolit, zařadil jsem do dále uvedených ukázek tytéž filmy nasnímané v různém rozlišení.

Ukázky naší práce na You-Tube:

klikni na název níže

Černobílý film Standard 8 v SD rozlišení

Barevný film Standard 8 v SD rozlišení

Běžný barevný film Super 8 v SD rozlišení

Běžný barevný film Super 8 ve Full HD rozlišení

Kvalitní barevný film Super 8 ve Full HD rozlišení

Kvalitní barevný film Super 8 v HD rozlišení

Kvalitní barevný film Super 8 v SD rozlišení

 

Ukázky úprav digitalizovaného 8 mm filmu:

 

přírodní barva filmu Standard 8 --------------------- a film upravený do stupnice šedí

běžný barevný film Standard 8 bez úprav

Kvalitní barevný film Super 8 bez úprav


Kvalitní barevný film Super 8 po opravě barev a doostření

Je vidět, že kvalitní film Super 8 může být srovnatelný s analogovým televizním vysíláním a VHS video dokonce v mnohém i předčí.

Porovnání amatérské a naší digitalizace 8mm filmů

Amatér - levný skener                                                           Profesional - drahý skener

méně detailů, méně barev, vysoký kontrast                              více detailů, plné barvy, zprávný kontrast

Obrázek zvětšíte stisknutím pravého tlačítka myši a zvolíte "zobrázit obrázek" Zpět se dostanete šipkou nahoře vlevo v prohlížeči.

Výsledky filmování kamerou z plátna nebo matnice zde raději ani neuvádím, tam je výsledek přímo katastrofální.

Dodatečné úpravy digitalizovaného filmu

Podle Vašeho přání je možné provést dodatečné úpravy záznamu např.: vyrovnat úroveň jasu a kontrastu,vyrovnat barevné podání, černobílý zažloutlý film převést do stupnice šedé, a pod, můžeme také doplnit podbarvení hudbou nebo ruchy, provést střih dle vašich představ, doplnit titulky. Co se týče doplnění hudby, je třeba pamatovat na ustanovení Autorského zákona (zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském). Tzn, že Vám můžeme doplnit jen tzv. volně šiřitelnou hudbu, nebo hudbu kterou si sami dodáte.
Roztřesený obraz lze většinou uklidnit a stabilizovat, avšak za cenu mírného oříznutí.

Uložení digitalizovaného filmu

Záznam je standardně uložen ve výsledném formátu DVD-video s poměrem stran 4:3 (VOB soubory) pro přehrávání na DVD přehrávači ale i v počítači. Případné oříznutí nebo doplnění černými pruhy na jiný formát umí dnes každá televize. Stejně tak si moderní televize poradí s přepočítáním obrazu na vyšší rozlišení. V případě Vašeho zájmu Vám záznam uložíme také ve formátu MPEG-2, DV, AVI apod .

Filmy v HD a Full HD rozlišení standardně ukládám do MPEG-2, DV a MP4. formátu.

  • Na jedno DVD-video lze uložit v režimu
  • Standard Play – 75-95 min
  • Long Play – 95-115 min
  • Extra Long Play – 130-165 min
  • Na přání je možno použít dvojvrstvé DVD s dvojnásobnou hrací dobou.
  • Stále častěji ukládáme digitalizované filmy také na Flash disky nebo přenosný Hard disk.

Vždy je třeba brát v úvahu, že kvalita 8 mm filmu je většinou podstatně horší než  jsou možnosti DVD. Řečeno terminologií pixelů, 8 mm film má rozlišení přibližně 0,05 Mpix. Pro srovnání DVD video má rozlišení 0,4 Mpix. Navíc se technická kvalita záznamu výrazně liší podle kvality použitého filmu, kvality kamery, vyvolání a v neposlední řadě podle schopností toho, kdo filmoval.

Výsledná kvalita digitalizovaného filmu

Kvalita digitalizovaného filmu je stejná nebo lepší než originál. Lze opravit barvy, kontrast a jas, lze také částečně obraz doostřit a stabilizovat.

Pokud je film ve špatném stavu, znečištěný, plesnivý, protrhaná perforace, špatná šířka filmu, vynechávaná nebo propálená políčka,  nebo je film silně přeexponován nebo podexponován, můžeme digitalizaci odmítnout. Chce-li zákazník přesto film digitalizovati, je výsledek bez záruky. Většinou se ale dají zachránit alespoň úryvky filmu.

Orientační délka záznamu na cívce

  • průměr 7.5 cm = cca 5 minut záznamu
  • průměr 10 cm = cca 8 minut záznamu
  • průměr 13 cm = cca 15 minut záznamu
  • průměr 15 cm = cca 25 minut záznamu
  • průměr 18 cm = cca 30 minut záznamu
  • průměr 21 cm = cca 45 minut záznamu
  • průměr 27 cm = cca 64 minut záznamu

U filmů Super 8 je většinou doba záznamu až o 30% delší (film Super 8 je totiž tenčí a méně zvlněný).

Potisk DVD je možno provést jednou z následujících metod

1. LightScribe, tj. obrázky i popis jsou vypáleny laserem přímo na povrch DVD. Výhodou je vysoká odolnost potisku, nevýhodou jen jedna barva - různé odstíny zlatohnědé. Nejvhodnější na popis nebo stylizované obrázky.

2. Kruhová samolepka, tj. obrázky i popis jsou vytištěny v barvě na papírovou samolepku a ta je nalepena v centrovacím přípravku na DVD. Výhodou je možnost použití všech barev. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu jak je vidět na příkladech.

3. Potisk přímo na DVD. Lze tisknout pouze na DVD určená k potisku. Výhodou je opět možnost použití všech barev. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu jak je vidět na příkladech.

Tisk přebalu (bookletu)

Přebal či booklet DVD (vkládá se do krabičky) je tištěn v barvě na tuhý bílý papír. Můžete dodat vlastní návrhy a obrázky, nebo Vám sejmeme obrázky z Vašeho filmu. Na přebal vytiskneme také Váš text.

Nevyvolaný 8 mm film

Stává se občas, že se na nás lidé obracejí  s nevyvolanými filmy. Pro ně je určena tato informace:

Pokud je film ještě v kazetě a tudíž nevyvolaný (jestli je část filmu vidět, je souvislé, bílé, krémové nebo šedé barvy) je to problém. Černobílý film je možné nechat vyvolat ve Foto Škoda v Praze (asi 500,-Kč za 1 ks). Barevný (na kazetě je napsáno color) vyvolají už jen v Americe. Navíc, jestli je už film hodně starý a byl např. skladován v teple, může se stát, že po vyvolání na něm stejně nic nebude.

Zakázkový list film

 

Hosted by onlineapps.cz