Jak na to - postup objednávky

1. Máte-li nejasnosti –zeptejte se – rádi Vaše dotazy zodpovíme. Na liště vlevo jsou kontaktní údaje i okno pro přímé zaslání dotazu e-mailem.

2. Dohodněte si telefonicky nebo emailem schůzku. Nebo si můžete stáhnout a vytisknout Zakázkový list v pdf., který současně slouží jako objednávka. Ten vyplňte – tím si také uděláte představu o přibližné ceně. Pokud se Vám to zdá složité, nevadí, vyplníme ho spolu při Vaší návštěvě.

3. Zakázku k digitalizaci můžete předat jedním z následujících způsobů:

a) doručíte osobně na moji adresu, avšak po předchozí domluvě na termínu.

b) vyzvednu ji osobně (platí pouze pro Prahu) po předchozím upřesnění místa a termínu předání. Při zakázce nad 1000,-Kč zdarma, jinak účtuji jednu cestu 100,-Kč.

c) pošlete ji na moji  adresu s vyplněným a podepsaným Zakázkovým listem nebo alespoň s průvodním dopisem se stručným popisem co mám z dodaných nosičů digitalizovat, např.: jen rodinné nahrávky, ne hudbu. Případné nejasnosti upřesníme e-mailem nebo telefonicky.

4. Po dokončení Vám bude zakázka předána dohodnutým způsobem obdobně bodu 3. Poštovné a balné zpět účtuji dle aktuálních tarifů České pošty plus 10 až 30Kč za balení. Digitalizované nahrávky lze též poslat e-mailem, při větším objemu přes datové úložiště (viz    níže).

Nebojte se přinést i to co si myslíte, že už je ztracené. Jsme schopni leccos zachránit, to je výhoda analogu, že něco tam ještě většinou je.

Následující příklad mluví za vše. Tuto kazetu zákazníkovi okousal pes. Byla zdigitalizována v plném rozsahu.

Poznámky:

  1. Základní cenou digitalizace se rozumí převedení analogového signálu na digitální a nahrání na disk počítače nebo na zákazníkem dodanou flešku či harddisk. Neobsahuje další zpracování ani nahrání na CD nebo DVD.
  2. U šelakových desek preferujeme vzhledem k jejich křehkosti osobní předání. Při zasílání poštou je třeba desky proložit kartonem, celek zabalit do molitanu nebo do bublinkové folie a poté vložit těsně do pevné krabice a zaslat jako křehké.
  3. Silně poškozené gramofonové desky, filmy nebo pásky můžeme odmítnout digitalizovat. (Desky nejdou přehrát, pásky či filmy se rozpadají apod.)
  4. Ani digitální úpravy nahrávek nejsou všemocné a je-li např. šum nebo praskot na desce stejně intenzivní jako nahrávka je lépe nic neupravovat nebo jen mírně a tím zachovat autenticitu nahrávky.
  5. Opravu či výměnu vadného pouzdra kazety účtujeme 90,-Kč.
  6. Výměnu a převinutí cívek v kazetě účtujeme 90,-Kč
  7. Slepení přetržené pásky nebo filmu na cívce účtujeme 30,-Kč za slep a  70,-Kč za slep u kazet.
  8. Jsou-li nahrávky na jednom nosiči kratší než 3 min, účtujeme za každý nosič přrážku +30,-Kč
  9. Nejsou-li filmy navinuty na cívkách, účtujeme za každý volný svitek přrážku +30,-Kč
  10. Vyčištění znečištěných nosičů je účtováno samostatné dle rozsahu znečištění, základní sazba je 50,-Kč za nosič.
  11. Minimální cena vlastní digitalizace je 190,-Kč. Nastavení nahrávacího zařízení a související činnosti jsou totiž stejně pracné pro minutu záznamu jako pro hodinu nebo více.
  12. Střihové práce jsou účtovány samostatně podle skutečného rozsahu prací.
  13. V případě požadavku přednostního zpracování účtujeme expresní příplatek 50% k základní ceně.
  14. Z videa a 8 mm filmů Vám můžeme na přání sejmout fotografie zajímavých scén

Na co uložit archivní nahrávky?

Technika záznamu na CD existuje již bez mála 30let. Většina CD z r. 1983 se ještě dnes dá přehrát, ne ale všechna, a v tom je ten problém.

Často se mně lidé ptají, na jaké CD nebo DVD jejich nahrávky uložím, aby dlouho vydržely, aby se daly přehrát i za 50 či více let. Jsou čtyři cesty jak toho dosáhnout,

1. První, levnější a podle mně nejspolehlivější metoda, je uložit nahrávky na běžné CD nebo DVD a doma vytvořit několik záložních kopií na další CD nebo DVD, na disk v počítači na disk v rekordéru a na každé nové medium, které doma budete v budoucnosti mít. Rozdejte také kopie příbuzným a známým. Byla by pak velká smůla, kdyby se při ztrátě nebo poškození vašeho CD nebo DVD nenašla nějaká provozuschopná kopie.

2. Druhá, na začátku dražší metoda, využívá tzv. archivační CD nebo DVD. I ta se dělí do dvou skupin:

2.1. Levnější archivační CD a DVD tzv. Archival-grade, jsou z lepšího plastu a jsou odolná zejména proti poškrábání. Optická životnost není garantována ale je řádově 10 let při dodržení skladovacích podmínek. Nevýhodou plastů totiž je, že jejich krystalická struktura pohlcuje vlhkost a také mění vlastnosti působením denního světla. Tato CD a DVD nabízí celá řada výrobců a jsou většinou zlaté barvy. Příplatek proti standardnímu CD nebo DVD včetně vypálení je 50,-Kč.

2.2. Dražší archivační DVD tzv. Datatrezor, jsou vyráběna dle českého patentu. Výrobcem toho pozoruhodného produktu je česká společnost Northern Star. Původní plastová záznamová vrstva je nahrazena anorganickými keramicko-kovovými materiály, které lépe chrání data před vlivy prostředí. Nedochází tak k přirozenému stárnutí záznamové vrstvy, jako u plastových disků. Pečlivým výběrem prvků pro jednotlivé vrstvy je zajištěna stálost zaznamenaných dat
odolnost vůči světlu, UV záření, vlhku, zvýšeným teplotám, magnetismu i radiaci. Garantovaná životnost záznamu je řádově 100 let. Výrobce udává dokonce 160 let. Vypalování tohoto disku trvá však podstatně déle a je možné jen na speciálních DVD mechanikách.
Příplatek proti standardnímu DVD včetně vypálení je 100,-Kč. Datatrezor v provedení CD se nevyrábí, což v době běžného rozšíření DVD přehrávačů není až tak problémem.

3. Třetí cestou je uložit nahrávky na externí Harddisk nebo na flash disk. Zejména obliba flash disků v poslední době stoupá díky snižující se ceně a zvyšující se kapacitě. I v České republice jsou už dnes ( r. 2015 )dostupné flash disky o kapacitě 0,5 TB, v cizině i 2 TB.

4. Čtvrtou cestou je využití internetového datového úložiště Cloud Disk hosting. Kdy zdarma, nebo při větších objemech za poplatek uložíte svá data u poskytovatele Cloudu. Díky Cloudům máme možnost přistupovat k datům odkudkoli po internetu. Jste mimo domov? Není to žádným problémem – připojit se ke Cloudu je velice jednoduché, stačí znát naše přihlašovací údaje. Všechno se na něj dá vložit a každý člen rodiny se po připojení k účtu může koukat, co že jste to tam vlastně vložili. Raději ani nezmiňuji to, že pokud se vám něco stane s flash pamětí, tak z ní data většinou už nedostanete a máte vymalováno. To samé platí o poškrábaných DVD a tak by se dalo pokračovat dále.

Těším se na Vaší návštěvu

Hosted by onlineapps.cz