Na této stránce se budu snažit postupně doplňovat zajímavá konstrukční řešení pro mechanický záznam zvuku.

1. Tefifon

Gramofon asi všichni znáte, ale co takový Tefifon? Že jste toto slovo ještě neslyšeli? A přesto v letech 1950 - 1962 v oblasti spotřební elektroniky budil Tefifon velkou senzaci. Tento zvukový systém vyřešil všechny problémy standardní gramofonové desky.
Stručně řečeno jednalo se o zařízení, které tak trochu fungovalo jako pozdější americký osmistopý kazetový magnetofon, jenže místo magnetofonové pasky byla v kazetě Tefifonu vinylová nekončící paska s mnohastopým mechanickým záznamem ve zvukové kvalitě LP desky.

Jeden z prvních komerčně vyráběných Tefifonů

Standardní šelaková deska s rychlostí 78 otáček za minutu a průměru 30 cm měla dobu záznamu na jedné straně maximálně 4-5 minut. To byla doba "hrubé drážky", šelak měl navíc chraplavý zvuk. Naproti tomu u TEFI byla již použita mikrodrážka. Na jednu TEFI-kazetu se vešla nahrávka o délce více než 4 hodiny. To umožnilo hrát celé symfonie, opery a operety v celku bez nepříjemné výměny desek. TEFI vyráběl nejen stolní přehrávače ale i Jukeboxy "Tefimat", přenosná rádia s TEFI přehrávačem, dokonce i TEFI recordéry na kterých lze i nahrávat.

Takto Tefifon nahrazoval gramofonové šasi v hudební skříni

Jaká je historie tohoto nezvyklého zařízení?
Vynálezce Tefifonu Karl Daniel se narodil 22. února 1905 v Jünkerathu v okrese Daun / Eifel. Studoval na univerzitě v Giessenu-Friedbergu, mechanické a elektrické inženýrství.
Ve třicátých letech vyvinul telefonní záznamník, který však kvůli restriktivní  politice císaře nesměl prodávat. Na jeho základě však dalším vývojem vznikl pozdější Tefifon. A jak vůbec vzniklo slovo Tefifon?
Slabika Te znamená telefon, slabika fi znamená film, a fon zvuk nebo tón.
Na výstavě IFA 1936 v Berlíně předvedl Dr Daniel záznamník se 100 m pásky s celkovou hrací dobou 24 hodin pro řeč nebo 12 hodin pro hudbu.
Válka další vývoj Tefifonu zastavila a továrny v Porzu i v Berlíně vyráběly pro armádu např. zařízení pro orientaci při zpátečním letu vojenského letectva.
Ke konci války byly obě továrny zničeny spojeneckým letectvem. Na zvláštní přímluvu bývalého kancléře Adenauera bylo zrušeno plánované odstranění stavby v Porzu Brity.
Brzy po válce TEFI vyrábí v Porzu malá rádia Colonia I a II s elektronkami Wehrmachtu, později také hudební skříně a kombinace radio-televize s přehrávačem TEFI.

Že se jednalo o důmyslnné a spolehlivíé zařízení vyplývá i z toho, že se jich do dnešních dnů poměrně dost dochovalo a stále fungují.


 

Kombinace beteriového radia a tefifonu

 

Různé velikosti TEFI kazet


Dr. Charles Daniel byl vyjímečnou osobností a nebýt II. světové války, možná, že by místo gramofonových desek byly TEFI kazety rozšířené po celém světě místo gramofonových desek, protože Tefifon předběhl významně v kvalitě a době nahrávky standardní desky a dokonce i pozdější LP desky.
V roce 1976 byl Dr. Charlesu Danielu udělen Spolkový kříž za zásluhy.

 

 

Hosted by onlineapps.cz